Voda vo feng shui znamená život, prosperitu, hojnosť a bohatstvo. Správnym umiestnením vody v priestore alebo aj v okolí domu-bytu môžete podporiť financie, hojnosť a rast. Naopak ak sa element vody umiestni nesprávne, môže to spôsobiť choroby a oslabenie priestoru. Z pohľadu feng shui je dôležité ako je voda umiestnená v priestore kde sa býva, napr. kúpeľne, akvárium, obrazy s vodou, vnútorné fontánky a pod. V okolí domu sú to jazierka, bazény a vonkajšie fontány.
Krajinné feng shui je širšie okolie domu. Voda, ktorá preteká v okolí domu, jazierka, potoky a rieky je potrebné pozerať na to odkiaľ pritekajú, kam smeruje tok a v akej časti svetového smeru sa nachádza.
Voda sa z pohľadu Feng shui delí na jinovú – je to stojatá voda, tmavá, tmavá, hlboká. Táto voda predstavuje stagnáciu a neprináša prosperitu. Voda jangová – je tá v ktorej je stále pohyb, je čistá a jasná. Táto má predpoklady , že prinesie prosperitu a nový život. Pri vnútorných fontánkach dbáme na to aby neboli hlučné. To vytvára sha qi – zlú rušivú energiu. Ideálne ak má voda obidva atribúty Jin a Jang pre vznik vyváženej energie.
Vodu v byte-dome umiestňujeme v severnej časti z pohľadu školy kompasu. Severu patrí element vody a správnym umiestnením podporí kariéru a pomôže ukázať správne smerovanie v živote. Môže sa umiestniť aj Juho východnej časti priestoru, kde sa posilnia financie. Vo východnej časti bytu -domu voda podporí zdravie a vitalitu rodiny.
Fontánky sa používajú len s točivou guľôčkou. Neodporúčajú sa striekajúce fontány a také ktoré sú hlučné vytvárajú príliš veľa aktivity a nepriaznivú energiu. Môže to spôsobovať disharmóniu a nepokoj v priestore. Aj chceme podporiť miesto a zvýšiť aktivitu vtedy sú vhodné stekajúce fontány. Fontány a akvária sa neodporúčajú používať v spálni ani vtedy ak je to severná, JV alebo východná časť bytu. V detskej izbe je možné použiť akvárium ak je to vo vhodnom svetovom smere a po konzultácii s poradcom feng shui. Hlavne je potrebné prihliadať na ročný vplyv lietajúcich hviezd.
Akváriu sa dáva najčastejšie do severnej časti domu, kde podporí rast v kariére. Veľkosť akvária záleží od veľkosti nehnuteľnosti. Aj sa umiestňuje do malého bytu , zvolí sa menšie akvárium. Pri väčších budovách alebo domoch sa odporúča väčšie akvárium, približne 2 litre na 1 m2. Pri byte s rozlohou 80 m2 umiestnime 160 litrové akvárium.
Akvária prinášajú harmonickú kombináciu na pritiahnutie hojnosti, bohatstva a taktiež balans všetkých 5 elementov vo feng shui. 1. Feng shui element vody ( voda v akváriu) 2. Feng shui element dreva ( rastliny) 3.Feng shui element kovu (konštrukcia) 4. Feng shui element zeme ( drobné kamienky, piesok a tvar akvária) 5. element ohňa (oranžové, červené farby rybičiek a svetlo v akváriu).
Akvárium sa neodporúča umiestniť do iných svetových smerov podľa Bakua tabuľky- len po dôkladnej konzultácií s Feng Shui odborníkom.. Spôsobuje to choroby a oslabovanie daného svetového smeru. Napr. voda v JZ spôsobuje ženám – matkám gynekologické ťažkosti a aj problémy vo vzťahoch. Na juhu spôsobuje problémy s dcérou, s očami , srdcom a oslabuje svetový smer. Na západe prináša voda problémy s deťmi, zo zdravotných ťažkostí sú to problémy s obličkami, ťažkostí s počatím a nepriaznivý vplyv to má aj na majetok a rodinné bohatstvo. Na SZ prináša problémy voda manželovi, mužovi- otcovi, oslabuje cestovanie, služobné cesty, dovolenky a nezhody s blízkymi priateľmi. Na SV oslabuje vzdelávanie, zdravie, prináša gynekologické ťažkosti a deti sa majú sklon zle učiť.
Kúpeľne a toalety sa považujú vo feng shui za poškodenú a oslabenú časť priestoru. Ak je kúpeľňa umiestnená oproti vchodovým dverám uniká veľká časť dobrej energie QI cez odtoky. Riešením je umiestnenie zrkadla na stenu kúpeľne. Taktiež ak je oproti hlavnému vchodu toaleta.
Cez kúpeľne a toalety odchádza najviac energie Qi pretože sú to miesta, kde sa zbavujeme nečistoty z tela. Neznamená to však , že sa nedá vytvoriť dobrá energia aj v kúpeľni a na toalete. Správnym vyladením tohto priestoru, vhodnou kombináciou 5 prvkov vo feng shui sa dokáže vytvoriť uspokojivý priestor pre harmonický domov.
Pri vnútorných bazénoch je vhodné konzultovať jeho umiestnenie v dome s odborníkom feng shui.
Jazierka, bazény alebo vonkajšie fontány sa umiestňujú na pozemku v blízkosti domu tiež podľa bakua tabuľka a školy kompasu. Najvhodnejšia je severná, juho – východná alebo východná časť pozemku.
Máte kúpeľňu oproti vchodovým, dverám? Uvažujete o kúpe akvária čo fontánky do svojho domova? Kontaktujte ma a rada odpoviem na každú vašu otázku. Ak si začínate vytvárať svoj domov a neviete kde začať mám pre vás krátky ebook.
Staňte sa naším fanúšikom na Facebooku a zdieľajte s nami vaše skúsenosti.
Teším sa na vaše reakcie a komentáre.
Veľa energie a pohody vo vašom domove želám.
Monika